Serwis Podatkowy nr 5 (197) z dnia 10.05.2012
Wydatki związane z eksploatacją samochodu przejętego w ramach umowy leasingu w drodze aportu
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 listopada 2011 r., nr IBPBI/2/423-1054/11/AP, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)
„(...) Do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wniesiony został aport w formie przedsiębiorstwa (...). (...) W ramach aportu zostały także przeniesione do Spółki m.in. dwie umowy leasingu operacyjnego z tytułu używania samochodów osobowych, które są kontynuowane na dotychczasowych zasadach (jakie posiadała firma przejmowana). Umowa leasingu została zmieniona aneksem, w którym zaznaczono, iż zmianie ulega jedynie osoba korzystającego, a pozostałe warunki pozostają bez zmian. (...)
(...) fakt, iż cesja umowy leasingowej na gruncie prawa cywilnego może nie powodować zmian treści stosunku zobowiązaniowego (zmienia się jedynie jedna ze stron umowy), nie oznacza, że zdarzenie to będzie miało analogiczne skutki na gruncie prawa podatkowego. Strony umów cywilnoprawnych, w tym umowy leasingu, mogą dowolnie określać swoje wzajemne prawa i obowiązki, nie mogą jednak umową cywilnoprawną przenosić uprawnień (przywilejów) podatkowych.
Kwestie sukcesji prawnej na gruncie podatkowym uregulowane są przepisami rozdziału 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (...), które określają przypadki sukcesji oraz katalog następców prawnych, którzy wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki.
(...) Przepisy te nie znajdują jednak zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ nie przewidują następstwa w przypadku wniesienia aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorstwa innego podmiotu („firmy"). Innymi słowy, w opisanym we wniosku stanie faktycznym nie występuje sukcesja praw i obowiązków na gruncie przepisów prawa podatkowego.
Konsekwencją powyższego jest to, iż - w przedstawionym stanie faktycznym, tj. w sytuacji wniesienia wkładu w postaci przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej (Wnioskodawcy) - na gruncie przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca nie wchodzi w prawa i obowiązki podmiotu wnoszącego aport - strony umów leasingu operacyjnego. W takiej sytuacji przystąpienie Spółki do ww. umów leasingu operacyjnego na gruncie podatkowym należy rozpatrywać w kategoriach zawarcia nowych umów leasingowych. Tym samym, aby traktować je jako umowy leasingu konieczne jest spełnienie warunków określonych w art. 17b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (...).
Z opisu stanu faktycznego wynika jednoznacznie, iż w dacie wniesienia aportu, okres jaki pozostaje do końca obowiązywania umów leasingu będzie krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotów leasingu (samochodów osobowych). (...)
W takim przypadku - dla celów podatkowych - w odniesieniu do przejętych na podstawie aneksu umów leasingowych będą miały zastosowanie ogólne zasady wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w powiązaniu z art. 17l ww. ustawy (...).
(...) W celu ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów związanych z eksploatacją środków transportu przejętych w wyniku przeniesienia umów leasingu Spółka, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 i ust. 5 ww. ustawy, będzie obowiązana prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów (podkreśl. red.).
Reasumując, stanowisko Spółki, iż w opisanym stanie faktycznym do kosztów uzyskania przychodów może ona zaliczyć w pełnej wysokości wydatki i nakłady związane z eksploatacją samochodów osobowych (tj. paliwo, inne płyny eksploatacyjne, naprawy, myjnie, diagnostykę, wymianę opon, VAT niepodlegający odliczeniu), użytkowanych na podstawie „umów leasingu" przejętych w ramach aportu przedsiębiorstwa, należy uznać za nieprawidłowe. (...)"
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|